TNS LT: įspėjimai apie žalingą tabako poveikį neturi įtakos lietuvių rūkymo įpročiams

PASIDALINK

Kontaktai:
TNS LT
t +370 5 210 6600,
f +370 5 210 6601,
M.Valančiaus g. 1A / V.Mykolaičio-Putino g. 10A,
03155 Vilnius
Siųsti žinutę

PRANEŠIMAS SPAUDAI
2012 m. birželio 11 d., Vilnius

 

Lietuviai kartu su vokiečiais, prancūzais ir danais patenka į ketvirtuką šalių, kuriose yra daugiausia rūkančių ar rūkiusių gyventojų, teigiančių, jog įspėjimai apie žalingą poveikį sveikatai ant tabako gaminių neturi jokios įtakos jų požiūriui ar įpročiams. Taip teigė daugiau nei ketvirtadalis arba 26 proc. apklaustųjų mūsų šalyje. Tai parodė vienos didžiausių Lietuvoje rinkos tyrimų kompanijos TNS LT atliktas „Eurobarometro“ tyrimas. Šio tyrimo tikslas buvo detaliai ištirti europiečių rūkymo įpročius, jų prisirišimą prie tabako gaminių, reakciją į rūkymo prevencijos priemones ir kt.

Lietuvoje yra mažiausiai visoje ES pritariančių rūkymo prevencijos priemonei, kad ant tabako gaminių atsirastų specialūs apsaugos ženklai, kurie padėtų apsisaugoti nuo kontrabandinių produktų, nors tai šiek tiek kilsteltų originalių gaminių kainas. Tokią nuomonę palaikė šiek tiek daugiau negu pusė arba 55 proc. visų apklaustųjų.

Tyrimo duomenimis, mūsų šalyje yra palyginti maža dalis žmonių, kurie atsisakė šio žalingo įpročio rūkyti. Taip teigė tik 15 proc. apklaustųjų, kuomet ES vidurkis yra 21 proc. Daugiausiai metusių rūkyti yra Olandijoje, Danijoje ir Švedijoje, kur taip tvirtino beveik kas trečias apklaustasis. Tačiau 65 proc. rūkančių žmonių Lietuvoje kada nors bandė mesti rūkyti, iš jų 23 proc. per praėjusius dvylika mėnesių. Dauguma tai darė savarankiškai, 14 proc. išmėgino nikotiną pakeičiančius vaistus (kaip nikotino kramtomoji guma, pleistras arba inhaliatorius). Pagrindinės priežastys, kurios skatina žmones Lietuvoje mesti rūkyti, yra rūpestis dėl savo sveikatos, tabako kainų ir artimųjų, šeimos įtaka.

Atliktas tyrimas parodė, kad Lietuvos gyventojai iš visų ES piliečių dažniausiai tabako gaminius įsigyja turguje arba iš draugų ar šeimos narių. 7 proc. gyventojų teigia įsigyjantys tabako gaminius turguje, tiek pat teigė perkantys iš kitų žmonių. Tačiau daugiausiai tabako gaminių lietuviai perka prekybos centruose ir kasdienių prekių parduotuvėse. Tuo metu kitų ES šalių gyventojai tam labiau linkę rinktis specializuotas tabako parduotuves.

Tyrimas atskleidė ir tai, kad rūkantys žmonės Lietuvoje iš visų europiečių yra mažiausiai lojalūs konkrečiam tabako gaminių prekės ženklui. Tai, kad prekės ženklas turi įtakos renkantis tabako gaminį, teigė tik 36 proc. apklaustų esamų ir buvusių rūkančiųjų mūsų šalyje. Tuo metu net 69 proc. visų ES gyventojų teigė, jog prekės ženklas jiems yra svarbus. Kita vertus, tabako gaminių vartotojams mūsų šalyje yra labai svarbus tabako skonis juose, taip pat – dervų, nikotino ir anglies monoksido kiekis, bei produktų kaina. Lietuvoje 98 proc. rūkančiųjų perka cigaretes, 6 proc. – patys gaminasi cigarečių suktines, po 2 proc. – nuolat rūko cigarus arba pypkę.

Šiuo metu Lietuvoje įvairius tabako gaminių – cigaretes, cigarus ar pypkę – rūko beveik trečdalis arba 30 proc. gyventojų. Palyginti su 2009 m. atitinkamu tyrimu, šis skaičius išliko nepakitęs. Atitinkamas visų ES piliečių vidurkis yra labai panašus ir siekia 28 proc. Daugiausiai rūkančiųjų Graikijoje, kur rūko 40 proc. gyventojų.

Lietuvos rūkoriai per dieną vidutiniškai surūko šiek tiek daugiau nei pusę pakelio arba 13,1 cigaretės. Pagal šį rodiklį ES pirmauja Kipras. Vienas šios šalies rūkantysis per dieną vidutiniškai surūko daugiau nei pakelį arba 20,5 cigarečių.

Visuomenės nuomonės „Eurobarometro“ tyrimas vykdomas Europos Komisijos ir Europos Parlamento iniciatyva. Tai tyrimas, kuriuo remiantis priimami politiniai sprendimai. Pastarojo „Eurobarometro“ tyrimo metu 27-iose Europos Sąjungos šalyse apklausta 26 751 respondentų, Lietuvoje – 1021 asmuo. Apklausa buvo vykdoma 2012 m. vasario-kovo mėnesiais.

TNS LT priklauso tarptautinei tyrimų kompanijai TNS Global, kuri turi sukaupusi daugiau nei 60 metų patirtį rinkos tyrimų ir įžvalgų srityje. TNS atstovybės yra įsikūrusios daugiau nei 80-yje pasaulio šalių Europoje, Pietų ir Šiaurės Amerikoje, Azijoje ir Ramiojo vandenyno regione, Afrikoje ir Viduriniuose Rytuose.

Daugiau informacijos:
Rūta Vitanauskaitė
Politinių ir socialinių tyrimų specialistė
TNS LT
Tel. + 370 5 210 6600
El. paštas: Ruta.Vitanauskaite@kantar.com