TNS LT: beveik trečdalis lietuvių svarsto dirbti kitoje ES šalyje

PASIDALINK

Daugiau informacijos:
Rūta Matulaitienė
Politinių ir socialinių tyrimų specialistė
TNS LT
Tel. + 370 5 210 6621
El. paštas Rūta.Matulaitienė@kantar.com

PRANEŠIMAS SPAUDAI
2013 m. spalio 18 d., Vilnius

 

Beveik trečdalis (28 proc.) mūsų šalies gyventojų per ateinančius 10 metų svarstytų galimybę dirbti užsienyje. Kas dešimtas lietuvis, šiuo metu gyvenantis Lietuvoje, turi darbo patirties kitoje Europos Sąjungos (ES) šalyje. Tokius rezultatus parodė bendrovės TNS LT atliktas „Eurobarometro“ tyrimas.

Paprašyti įvardinti pagrindines priežastis, kodėl rinktųsi darbą kitoje ES šalyje, 78 proc. respondentų paminėjo norą gauti didesnį atlyginimą. Kiti svarbūs motyvai, skatinantys rinktis darbą ne tėvynėje – geresnės socialinės garantijos ir darbo sąlygos, neskaitant atlyginimo. Taip savo pasirinkimą argumentavo ketvirtadalis Lietuvos gyventojų. Geresnės profesinės ir karjeros galimybės užsienyje svarbios 18 proc. mūsų šalies gyventojų.

Mažiausią įtaką lietuvių pasirinkimui, kokioje šalyje dirbti, daro galimybė kitose ES šalyse mokėti mažesnius mokesčius – šią priežastį nurodė 4 proc. gyventojų. Taip pat Lietuvos gyventojams mažiau svarbi didesnė pensija – galimybę geriau aprūpinti senatvę dėl darbo užsienyje pasirinktų 9 proc. mūsų šalies gyventojų.

„Įdomu tai, jog šiuo metu didžiausias skaičius gyventojų, kurie svarstytų dirbti kitoje ES šalyje per artimiausius 10 metų, yra Švedijoje – taip atsakė 54 proc. apklaustųjų. Taip manančių gyventojų taip pat daugiau Slovėnijoje ir Estijoje. Tuo metu Lietuvos gyventojų, svarstysiančių dirbti užsienyje, yra maždaug 3 iš 10. Bendras ES vidurkis šiuo požiūriu – 25 proc. Taigi, bendrai paėmus, mūsų gyventojai dirbti užsienyje nori ne daugiau nei kitų ES šalių piliečiai“, – teigė TNS LT politinių ir socialinių tyrimų specialistė Rūta Matulaitienė.

Vertinant bendrus ES šalių rezultatus, svarbiausia ketinimo dirbti užsienyje priežastimi taip pat buvo įvardintas aukštesnis atlygis. Vis dėlto tokį argumentą pasirinko kur kas mažesnė dalis apklausoje dalyvavusių europiečių nei lietuvių (50 proc.). 28 proc. respondentų pažymėjo, jog darbą kitoje ES valstybėje rinktųsi todėl, kad neranda darbo savo gimtinėje arba kitoje šalyje yra geresnių karjeros galimybių pagal jų profesiją.

„Taip pat matoma aiški takoskyra tarp 12 naujųjų ES šalių ir senųjų, kurios įstojo į bendriją prieš 2004 m. Aukštesnis darbo atlygis šiuo metu motyvuotų 42 proc. ES senbuvių gyventojų. Tuo metu ES naujokėse dėl didesnio atlygio į užsienį išvyktų 80 proc. gyventojų. Beje, tik 7 proc. Lietuvos gyventojų svarstytų vykti dirbti į kitą Europos bendrijos šalį, jeigu jos ekonominės sąlygos nebūtų daug geresnės nei Lietuvoje. Tai patvirtina, jog didžiąja dalimi darbo emigracijos priežastys – ekonominės“, – sakė R. Matulaitienė.

„Eurobarometro“ tyrimas atliktas 2013 m. balandžio – gegužės mėn., apklausiant 26 563 respondentus 28 ES šalyse. Iš jų – 1 027 gyventojų apklausta Lietuvoje.

Didžiausia Lietuvoje rinkos ir žiniasklaidos tyrimų bendrovė TNS LT priklauso tarptautinei kompanijai TNS. TNS turi sukaupusi daugiau nei 60 metų patirtį rinkos tyrimų ir įžvalgų srityje. Jos atstovybės įsikūrusios daugiau nei 80-yje pasaulio šalių – Europoje, Pietų ir Šiaurės Amerikoje, Azijoje ir Ramiojo vandenyno regione, Afrikoje ir Viduriniuose Rytuose. Kompanija TNS priklauso vienai didžiausių pasaulyje įžvalgų, informacijos ir konsultacijų grupių „Kantar“.

„Kantar“ pavaldi komunikacijos paslaugų grupei WPP. Vienydama 13 specializuotų kompanijų sugebėjimus ir patirtį, grupė siekia teikti išskirtines ir pokyčiams įkvepiančias įžvalgas tarptautinei verslo bendruomenei ir būti šios srities lyderiu. Grupė veikia 100 šalių ir jungia beveik 29 tūkst. tyrimų ir konsultacijų specialistų. Grupės paslaugomis naudojasi daugiau nei pusė kompanijų, patenkančių į „Fortune“ 500 didžiausių.