Lietuvos jaunimas – mažiau aktyvus nei latviai ir estai

PASIDALINK

Daugiau informacijos:
Rūta Matulaitienė
Politinių ir socialinių tyrimų specialistė
TNS LT
Tel. + 370 5 210 6600
El. paštas Rūta.Matulaitienė@kantar.com

PRANEŠIMAS SPAUDAI
2013 m. birželio 18 d., Vilnius

 

Tarp trijų Baltijos valstybių Lietuvos jaunuomenė – pasyviausiai įsitraukusi į įvairių organizacijų veiklą. Dažniausiai aktyvus Baltijos šalių jaunimas renkasi sporto, orientuotas į jaunimą bei bendruomenines organizacijas. Tai parodė TNS LT atliktas Flash Eurobarometro tyrimas apie jaunimo aktyvumą visuomeninėje veikloje.

Praėjusiais metais tik kas trečias lietuvis nuo 15 iki 30 metų amžiaus dalyvavo kokių nors organizacijų ar visuomeninėje veikloje. Estijoje šis rodiklis siekia 43 proc. Aktyviausi jaunuoliai Latvijoje, kur įvairių organizacijų veikloje dalyvauja 47 proc. šios jaunimo grupės atstovų. Beje, tarp Baltijos šalių Latvijos rodiklis yra artimiausias Europos Sąjungos šalių vidurkiui, kuris atitinka 56 proc.

Prioritetinė veikla tarp visų apklaustų 15–30 metų amžiaus lietuvių, latvių ir estų yra su sportine veikla susijusios organizacijos. Jas renkasi 15 proc. mūsų jaunųjų piliečių, ketvirtadalis Latvijos ir Estijos jaunimo. Antras pagal populiarumą užsiėmimas – jaunimo klubas, laisvalaikio klubas, ar kuri nors jaunimo organizacija. Ją nurodė 14 proc. lietuvaičių ir estų bei 23 proc. latvių. Į populiariausių veiklų trejetuką patenka ir vietos organizacijos, kurių tikslas – gerinti vietos bendruomenę. Ją įvardijo 7 proc. mūsų šalies bei Estijos respondentų ir 16 proc. – Latvijos jaunuomenės.

Jaunuosius lietuvius ir estus mažiausiai, atitinkamai 2 proc. ir 1 proc., domina veikla organizacijose, remiančiose žmogaus teises arba pasaulinį vystymąsi. Latvijos jaunimo dėmesio labiausiai stokoja politinės organizacijos ir partijos – ši veikla artima vos 4 proc. apklaustųjų. Lietuviams nepatrauklios organizacijos, aktyviai veikiančios klimato kaitos ir (arba) aplinkosaugos srityje – jas nurodė vos 4 proc. atsakiusiųjų. Taip pat mūsų šalies jaunimą menkai domina politinės organizacijos ir partijos. Tačiau reikėtų pastebėti, kad nors pernai politinė veikla įtraukė vos 5 proc. jaunų žmonių, tai – didžiausias rodiklis tarp trijų Baltijos valstybių jaunimo.

Tyrimo „Europos jaunimas: dalyvavimas demokratiniame gyvenime“ metu telefonu buvo apklausti 500 Lietuvos ir 12 927 kitų ES šalių gyventojai nuo 15 iki 30 metų.

TNS LT priklauso tarptautinei tyrimų kompanijai TNS Global, kuri turi sukaupusi daugiau nei 60 metų patirtį rinkos tyrimų ir įžvalgų srityje. TNS atstovybės yra įsikūrusios daugiau nei 80-yje pasaulio šalių Europoje, Pietų ir Šiaurės Amerikoje, Azijoje ir Ramiojo vandenyno regione, Afrikoje ir Viduriniuose Rytuose. Kompanija TNS priklauso vienai didžiausių pasaulyje įžvalgų, informacijos ir konsultacijų grupių „Kantar“, o ši – komunikacijos paslaugų grupei WPP.

Vienydama 13 specializuotų kompanijų sugebėjimus ir patirtį, grupė siekia teikti išskirtines ir pokyčiams įkvepiančias įžvalgas tarptautinei verslo bendruomenei ir būti šios srities lyderiu. Grupė veikia 100 šalių ir jungia beveik 29 tūkst. tyrimų ir konsultacijų specialistų. Grupės paslaugomis naudojasi daugiau nei pusė kompanijų, patenkančių į „Fortune“ 500 didžiausių.